Sections

Quick links to the results sections

Results


MSO Facebook

MSO 2013

Don't miss out on your opportunity to compete in this year's events. We expect many of our profiled players to join us.

Home >  Results >  MSO 14

MSO 14th was held in Soho London

The MSO was held in London, Soho Theatre, 21-30 August 2010. 158 players from 22 countries took part and the overall winner and World Pentamind 2010 Champion is the versatile Spanish Go Champion PACO GARCIA DE LA BANDA who beat just by a hair's breadth the strong Estonian Andras Kuusk:
476.6/500 for Paco, 475.9 for Andreas.

The full results can be found here.

Our event was small this year but we still had 158 competitors from 22 countries. And we will very soon be putting up some stories about our ten days that finished.

Any kind of mental discipline was played, from Chess to Mental calculation, from to Creative thinking, from Backgammon to Mastermind, for a total of 52 tournaments.

Sponsors

We would like to thank elastic hosts for their sponsorship of the 2010 event.

Full results from MSO 14

To review the result by event you can either go to results by year or use the link in each table. Information about the players can be found by simply clicking on the names in the table.


Abalone

More information about this game can be found at Abalone

Olympiad Championship
AB-OCAbalone2010
1 Vincent Frochot
2 David Pearce
3 James Heppell



Acquire

More information about this game can be found at Acquire

Olympiad Championship
AC-OCAcquire2010
1 Tim Hebbes
2 Dario De Toffoli
3 David Pearce



Abstract Games

More information about this game can be found at Abstract Games

World Championship
AG-WCAbstract Games2010
1 David Pearce
3 Andres Kuusk
3 Tim Hebbes



Alfred's Wyke

More information about this game can be found at Alfred'S Wyke

Olympiad Championship
AW-OCAlfred'S Wyke2010
1 Martyn J. Hamer
2 Alain Dekker
3 Ankush Khandelwal



Azacru

More information about this game can be found at Azacru

World Championship
AZ-WCAzacru2010
1 Alain Dekker
2 Bijan Mehdinejad
3 Martyn J. Hamer



Backgammon

More information about this game can be found at Backgammon

Blitz 5 point
BA-MBBackgammon2010
1 Martyn J. Hamer
2 Mahmoud J. Jahanbani
3 Tige Nnando



Amateur Olympiad Championship
BA-OABackgammon2010
1 Jason A. Dennis
2 Martyn J. Hamer
3 Steve Rimmer



Olympiad Championship
BA-OCBackgammon2010
1 Steve Rimmer
2 John Broomfield
3 Jason A. Dennis



Sohp
BA-WTBackgammon2010
1 Andrew Guthrie
2 Julia Hayward
3 Mahmoud J. Jahanbani



Blokus

More information about this game can be found at Blokus

Olympiad Championship
BK-OCBlokus2010
1 Michael J. Dixon
2 David Pearce
3 Andres Kuusk



Boku

More information about this game can be found at Boku

Olympiad Championship
BO-WCBoku2010
1 David Pearce
2 Tim Hebbes
3 Andres Kuusk



Exchange Chess

More information about this game can be found at Exchange Chess

>
Olympiad Championship
CH-EXExchange Chess2010
1 Rustem Nazarov
Saparmurat Atabayev
2 Yusup Atabayev
Maksat Atabayev
3 Ankush Khandelwal
Riccardo Gueci



Chess 960

More information about this game can be found at Chess 960

Fischer Random Chess 960 Olympiad Championship
CH-FRChess 9602010
1 Yusup Atabayev
1 Maksat Atabayev
3 Ankush Khandelwal



Chess

More information about this game can be found at Chess

Olympiad Championship
CH-RPChess2010
1 Andres Kuusk
2 Ankush Khandelwal
3 Etan J. Ilfeld



Continuo

More information about this game can be found at Continuo

World Championship
CO-WCContinuo2010
1 Matthew Hathrell
2 Dario De Toffoli
3 Matthew J. Cordell



Cribbage

More information about this game can be found at Cribbage

Singles - Olympiad Championship
CR-OCCribbage2010
1 James Heppell
2 Steve Brayshaw
2 Madeleine Heppell



Creative Thinking

More information about this game can be found at Creative Thinking

Creative Thinking World Championship
CT-WCCreative Thinking2010
1 Paco Garcia De La Banda
2 Philip Bateman
3 Andrew Havery



Decamentathlon

More information about this game can be found at Decamentathlon

World Championship
DE-WCDecamentathlon2010
1 Matthew J. Cordell
2 Alain Dekker
3 Matthew Hathrell



Diplomacy

More information about this game can be found at Diplomacy

Olympiad Championship
DI-OCDiplomacy2010
1 Michael J. Dixon
2 Andrew Havery
3 Matthew Hathrell



Losing

More information about this game can be found at Losing Draughts

Suicide Draughts
DR-LSLosing2010
1 Andres Kuusk
2 Tiit Vunk
3 David Kotin



Draughts

More information about this game can be found at Draughts

Olympiad Championship
DR-OCDraughts2010
1 David Kotin
2 James O'Brien
3 Tony Boyle



Entropy

More information about this game can be found at Entropy

World Championship
EN-WCEntropy2010
1 Paco Garcia De La Banda
2 Alain Dekker
3 Peter Horlock



Go

More information about this game can be found at Go

Go 13x13 Olympiad Championship
GO-13Go2010
1 Paco Garcia De La Banda
2 Xinyi Lu
3 Vincent Frochot



Olympiad Championship
GO-OCGo2010
1 Bulent Tuncel
2 Francisco Paco Garcia De La Banda
3 Alistair Wall



Hare & Tortoise

More information about this game can be found at Hare & Tortoise

World Championship
HT-WCHare & Tortoise2010
1 Dario De Toffoli
2 Natasha Regan
3 David Pearce



Lost Cities

More information about this game can be found at Lost Cities

Olympiad Championship
LC-OCLost Cities2010
1 Matthew Hathrell
2 Alain Dekker
3 Michael J. Dixon



Lines of Action

More information about this game can be found at Lines of Action

Lines of Action World Championship
LO-WCLines of Action2010
1 Andres Kuusk
2 Bharat Thakrar
3 Tim Hebbes



Mastermind

More information about this game can be found at Mastermind

Mastermind Olympiad Championship
MA-MMMastermind2010
1 Dario De Toffoli
2 Paco Garcia De La Banda
3 Andres Kuusk



Mental Calculations

More information about this game can be found at Mental Calculations

World Championship
MC-WCMental Calculations2010
1 Gert Mittring
2 George Lane
3 Andrew Robertshaw



Mah Jong

More information about this game can be found at Mah Jong

Olympiad Championship
MJ-OCMah Jong2010
1 J. Andrew Evans
2 Tige Nnando
3 Martyn J. Hamer



Monopoly

More information about this game can be found at Monopoly

Olympiad Championship
MO-OCMonopoly2010
1 Ankush Khandelwal
2 Tim Hebbes
3 David Jameson



Othello

More information about this game can be found at Othello

Olympiad Championship
OT-OCOthello2010
1 Ian P. Turner
2 Roy C. Arnold
3 Andres Kuusk



Pacru

More information about this game can be found at Pacru

World Championship
PA-WCPacru2010
1 Alain Dekker
2 Martyn J. Hamer
3 Ankush Khandelwal



Pentamind

More information about this game can be found at Pentamind

Pentamind World Championship
PE-WCPentamind2010
1 Paco Garcia De La Banda
1 Andres Kuusk
3 David Pearce



Poker

More information about this game can be found at Poker

Poker : 5 Card Draw (Pot Limit)
PO-5CPoker2010
1 James B. Couch
2 Bharat Thakrar
3 Josef Kollar



Poker : 7 Card Stud (Pot Limit)
PO-7CPoker2010
1 Matthew Hathrell
2 Etan J. Ilfeld
3 Ankush Khandelwal



Poker : Canadian Stud (Pot Limit)
PO-CSPoker2010
1 Andres Kuusk
2 Tige Nnando
3 Chris Carter



Heads-Up No Limit
PO-HUPoker2010
1 Ankush Khandelwal
2 Michael J. Dixon
3 Paco Garcia De La Banda



Poker London Lowball (Pot Limit)
PO-LLPoker2010
1 Etan J. Ilfeld
2 Dario De Toffoli
3 Andres Kuusk



Poker : Omaha (Pot Limit)
PO-OMPoker2010
1 Matthew Hathrell
2 Josef Kollar
3 Riccardo Gueci



Poker : Pineapple Hold'em (Pot Limit)
PO-PHPoker2010
1 Paco Garcia De La Banda
2 Ben Pridmore
3 Tim Hebbes



Poker : Texas Hold'em (Pot Limit)
PO-THPoker2010
1 Luis Lantaron
2 Josef Kollar
3 Tige Nnando



Amateur World Championship
PO-WCPoker2010
1 Etan J. Ilfeld
2 Tige Nnando
3 Andres Kuusk



Retsami

More information about this game can be found at Retsami

World Championship
RE-WCRetsami2010
1 Ankush Khandelwal
2 Tim Hebbes
3 Etan J. Ilfeld
3 Simon Orenstein



Rummikub

More information about this game can be found at Rummikub

Rummikub Olympiad Championship
RU-OCRummikub2010
1 Dario De Toffoli
2 Tige Nnando
3 Ankush Khandelwal



Scrabble

More information about this game can be found at Scrabble

Olympiad Championship
SC-OCScrabble2010
1 Martin Thompson
2 Austin Shin
3= Diane Pratesi
3= Quentin Baker



Plate Competition
SC-OPScrabble2010
1 Mark Bradley
2 Oliver Garner
3 Reeyaaz Goolamhossen



Settlers

More information about this game can be found at Settlers

Olympiad Championship
SE-OCSettlers2010
1 William Benvenuto
2 Madeleine Heppell
3 David Pearce



Shacru

More information about this game can be found at Shacru

World Championship
SU-OCShacru2010
1 David Pearce
2 James Heppell
3 Martyn J. Hamer



Triolet

More information about this game can be found at Triolet

Olympiad Championship
TL-OCTriolet2010
1 Martin Thompson
2 Dario De Toffoli
3 Tim Hebbes



Twixt

More information about this game can be found at Twixt

Olympiad Championship
TW-OCTwixt2010
1 Bharat Thakrar
2 David Pearce
3 Peter Horlock



Xiangqi

More information about this game can be found at Xiangqi

Olympiad Championship
XI-OCXiangqi2010
1 Chi Kong Lai
2 Alain Dekker
3 Andres Kuusk